Çaycuma için bir öneri!

Çaycuma’nın manda yoğurdu sadece yöresel bir lezzet olmakla kalmayıp geçtiğimiz günlerde Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından milli ve korunması gereken bir değer olarak tescillendi.

İki yıl önce yapılan başvuru sonrasında Çaycuma manda yoğurdu coğrafi işaret tescili alarak hem bölgenin hem de yoğurdun turizm değerini arttırdı. 
Rıfat Sarsık’ın TSO Başkanlığı döneminde atılan adımlar Zekai Kamitoğlu başkanlığı döneminde taçlandırılırken gelinen nokta tüm üreticileri sevindirecek cinsten. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.
*
Bu saatten Zonguldak’ın ve Çaycuma’nın yapması gereken en önemli şey kaliteden ödün vermeden manda yoğurduna hep birlikte sahip çıkarak daha fazla üretip daha fazla pazarlamak. Örneğin kooparetifleşme mantığı ile Ankara’da bir satış noktası oluşturarak manda yoğurdu günübirlik olarak Ankaralı’nın ayağına getirilebilir mi? Mesela Ankara’da günde 3 bin bakraç yoğurt satılabilir mi?
*
Tüm bunları hayal edip, düşünüp hayata geçirebilmek için mutlak yapılması gereken olay, rekabet veya gıda kontrol raporları sonucunda yaşanan gerilimi, karalama veya suçlamaları bir tarafa bırakarak mandaya ve manda yoğurduna sarılmak. 
*
Çünkü  üreticilerin doğrudan veya dolaylı şekilde polemikleri, tartışmaları alevlendirerek ürünün bütününe ve kalitesine yönelik güveni zedeleyebilir. Her türlü olumsuz örnekler genel olarak şu firma – bu firmadan öte Çaycuma’nın manda yoğurduna zarar verecektir. Kayıtlı üreticilerin düzenli toplantılarda bir araya gelerek bu markanın değerini daha da yükseltecek adımlar atması Çaycuma’nın kazanmasıdır.
*
Ali Kaban ve Ahmet Çınar’ın Zonguldak Valiliği döneminde adımları atılmaya başlanan ‘manda OSB’nin de adımlarının hızla atılarak gelecek yıllara hazırlık yapılması şart. Tüm bu ve daha fazla nedenlerle Çaycuma’daki üreticilerin polemikleri bir yana bırakıp kendi özdenetim sistemlerini çalıştırarak mandaya sarılması gerekiyor.
Zonguldak kazansın.
Çaycuma kazansın.
Üretici kazansın.
Asıl o zaman Çaycuma manda yoğurdu tam anlamıyla marka olur.

Atilla Öksüz zhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir